FAQ

Často kladené otázky o Nanotechnologiích (FAQ)

Pokud si nevíte rady s použitím nadproduktů, ať už jde třeba o impregnaci textilu nebo dřeva, použití čisticích prostředků, nebo máte jiné dotazy ohledně nanotechnologií. Neváhejte a zeptejte se nás.


Co jsou to nanotechnologie?

Nanotechnologie („nano“ v řečtině znamená trpaslík) je moderní technický obor, který se zabývá přesnou a záměrnou manipulací na úrovni atomů, tvorbou a využíváním technologií v měřítku řádově nanometrů (10–9 m), což je přibližně tisícina tloušťky lidského vlasu. Nanotechnologie je soubor různých technologií a postupů, které všechny využívají fyzikálních vlastností prvků při rozměrech v nanometrické škále. Vlastnosti materiálů jsou při těchto rozměrech odlišné od vlastností pozorovaných v mikro a makro světě.

Nanotechnologie z těchto prvků vytváří objekty lépe odolné nejrůznějším okolním vlivům prostředí jako je otěruvzdornost, vodoodpudivost (hydrofóbnost), samočisticí schopnost, vyšší pevnost, antibakteriální vlastnosti atd.


Jak nanotechnologie mění vlastnosti materiálů?

Ošetřením povrchů nanopřípravky se zvyšuje jejich celková kvalita a zlepšují se některé vlastnosti, které neošetřený materiál má. Nanopřípravky pronikají do struktury materiálu a vnáší tam vlastnosti a prvky, které mění a zlepšují některé jeho „slabé stránky“ – například schopnost dřeva přijímat vodu se mění nanopřípravky s obsahem nanočástic kysličníku křemičitého.


Jaký je vztah nanotechnologií a ekologie?

Nanotechnologie je čistě přírodní záležitostí a její základ, tedy různé prvky v „nano“ velikostech, existuje v přírodě odjakživa. Například nanočástice zlata dělají rubín červeným. Písek ze Sahary, který bývá někdy viditelný jako slabě růžový poprašek když dorazí k nám, tak není větší než právě několik 10-9 nanometrů a v podstatě se tedy jedná od nanočástice. S nanočásticemi se setkáváme denně například jako součást výfukových plynů, brusný odpad (například při každém zabrzdění automobilu) a v mnoha jiných oblastech.


Který nanoprodukt vybrat?

Pokud si nejste jistí s výběrem nejvhodnějšího nanoproduktu, napište na info@nanofuture.cz, případně zavolejte na +420 733210355/ +420 603279900, a my Vám rádi poradíme.


Jak mohu zabránit šmouhám při nanesení většího množství nanopřípravku?

Skvrny, které se objeví ihned po ošetření a vysušení, lze obvykle odstranit rozleštěním, případně umytím vodou nebo lihem.


Máte v sortimentu více produktů pro stejné užití a nevím si rady, který z nanoproduktů je pro mě nejvhodnější?

V případě, že si nejste jistí, který z nanoproduktů je nejvhodnější, neváhejte nás prosím kontaktovat telefonicky nebo emailem. Pokud to bude nutné, zdarma otestujeme na dodaném vzorku nejvhodnější přípravek.


Mohu odstranit nano přípravek?

Ano, všechny výrobky mohou být odstraněny mechanickou cestou, u nasákavých povrchů např. z kamene, dřeva a betonu je to však složitější.


Jsou nano přípravky nebezpečné zdraví?

Všechny přípravky dodávané firmou Nanofuture s.r.o. mají certifikát jakosti, ekologické a zdravotní nezávadnosti. Při aplikaci je nutné dodržet bezpečnostní a technické pokyny a návod k použití. Naše nanoprodukty nemají nic společného s mediálně známými nanotrubicemi. Stejně tak nejsou určeny pro použití na lidské tělo, ačkoliv jsou nanotechnologie běžnou součástí krémů, antiperspirantů nebo dokonce potravin.


Jsou různé způsoby aplikace výrobků?

Ano, záleží na ošetřovaném povrchu. Některé nanoprodukty se aplikují ručně, např. autosklo postupným nanášením na povrch a „vetřením“ do struktury. Jiné musí být aplikovány sprejem nebo štětcem, například na dřevo, kámen nebo beton, některé přípravky se pro snazší aplikovatelnost dodávají ve formě pěny.


Produkují výrobky Nanofuture nějaké znečištění?

Ne, kromě těch, které obsahují jako nosič isopropyl, což je alkohol, který se odpaří. Většina našich přípravků je však založená na bázi vody. Neobsahují žádné ropné produkty (vosky, silikony) jako je to běžné u podobných výrobků dostupných na našem trhu.


Může být vnější povrch ošetřen v zimě?

Ano, pokud je zcela suchý a venkovní teplota je alespoň 5° Celsia a nehrozí pokles teplot během 24 hodin po aplikaci pod tuto hranici.


Lze zabránit tvorbě řas na kamenech?

Ano, záleží na druhu kamene a umístění, přichytávání řas může být sníženo nebo úplně zastaveno. Je ovšem nejdříve dokonale odstranit řasy pomocí různých herbicidů a poté naaplikovat na minerální povrchy a fasády Kamix 307 případně na dřevo Draxil 153 a následně ošetřit přípravkem Sanitex


Poškodí mráz nebo vysoké teploty povrch ošetřený nanotechnologií?

Naše přípravky jsou zcela odolné vůči teplotním výkyvům. Během prvních 24 hodin po aplikaci nesmí být ovšem teplota nižší, než 5°C nebo vyšší než 25°C, aby se nanoprodukt mohl spojit s ošetřovaným povrchem, vytvrdit a dosáhnout plné funkčnosti. Po uplynutí této doby je již ošetřovaný povrch schopen snášet stejné teploty, na jaké byl navržen.


Efekt vodoodpudivosti na textilu se snížil nebo zcela zmizel – co mám dělat?

Záleží na tom, zda se jedná permanentní (obvykle se nanáší průmyslově) nebo semipermanentní ochranu. Většina přípravků pro konečného spotřebitele jsou přípravky semipermanentní. Pokud se po několika vypráních efekt na textilu sníží, musí být znovu ošetřen (impregnován). Někdy čisticí prostředek nebo aviváž ulpí na textilu, což přeruší vodoodpudivý efekt. Pokud je textil čištěn silnými čisticími prostředky, schopnost odpuzování zmizí, ale ochrana vláken zůstává. Při vyprání čistou vodou, by se měl obnovit efekt odpuzování.


Mohu aplikovat nano přípravky na povrchy, které již byly předtím ošetřeny jinými výrobky?

Záleží na tom, jakými prostředky byly předtím povrchy ošetřeny. Například dřevo, které již bylo penetrováno, ale jeho savost zůstala zachována, není problém ošetřit. Předtím by, ale měly být povrchy důkladně vyčištěny. Povrch musí být suchý, čistý, zbaven zbytků vosků, silikonu, tuků a olejů.


Jaká je průměrná trvanlivost nanoproduktů?

Trvanlivost našich nanoproduktů záleží velmi na exponovanosti povrchu vůči okolnímu prostředí (mechanický oděr, počasí atd.).

Při dodržení doporučených podmínek, by měla být trvanlivost následující:

  • Ráfky a disky: 6 měsíců
  • Hladký kámen: 1 až 3 roky
  • Sklo a keramika: 1 až 2 roky
  • Syntetické materiály a přírodní textilní materiály při semipermanetní ochraně: vydrží 3 - 4 vyprání
  • Nepochozí beton a svislé betonové konstrukce: 2 až 5 let (v některých případech až 10)
  • Chrom a nerezová ocel: až 1 rok
  • Dřevo a kámen: porézní kámen 2 až 4 roky
  • Autolaky: až 1 rok (závisející na počasí) a frekvenci mytí
  • Autosklo – Newcar neviditelné stěrače: asi 15 - 20 tisíc kilometrů nebo 1 rok (v závislosti na počasí frekvenci mytí v myčce)